You are here: / Adiuwanty / Armatura / Trawnik w rolce / Kowalstwo artystyczne

Kowalstwo artystyczne

Kowalstwo artystyczne
1 vote, 4.00 avg. rating (79% score)

Kowalstwo artystyczne w XXI w.

Są pewne dziedziny, które – choć nieobecne w życiu publicznym z powodu rzekomej archaiczności – mają się dobrze i ciągle się rozwijają. Jedną z nich jest z pewnością kowalstwo artystyczne, czyli artystyczne wytwórstwo wyrobów z żelaza. W Polsce działa przynajmniej tysiąc warsztatów takich kowali, którzy zrzeszają się w oficjalnym stowarzyszeniu. Do tego uczestniczą w różnych targach i imprezach kowalskich, tworząc w ten sposób wspólnotę i (naprawdę zdrowo) ze sobą konkurując. Dzięki temu polskie kowalstwo artystyczne słynie z oryginalnych rozwiązań w zakresie ozdób do mebli, bram i innych tego typu.

Czy taka forma kowalstwa jest sztuką? Każdy kowal artystyczny odpowie, że tak, i rzeczywiście, patrząc np. na gotyckie, romańskie czy współczesne prace trzeba je uznać właśnie za dzieła sztuki (tyle że wykonane z żelaza). W końcu nie jest to produkcja masowa, ale przeciwnie – indywidualna, wykonywana na specjalne zamówienie, z natchnienia kowali. Innymi słowy: wyroby kowalstwa artystycznego to wyroby z duszą.

źródło: http://odzywki-diety.pl

YOU MIGHT ALSO LIKE

Tagi: Usuwanie owłosienia żary, żwir siany ostrów, Szybkoschnąca Lakierobejca do wnętrz zastosowanie, biceps 34cm, Minikoparka Gorlice, orienteering miejski na imprezę integracyjną, Drepo zadaszenia tarasów, markizy Kęty, blog początkującego elektronika, drążenie foremników, Tanie multiplikatory