You are here: / Adiuwanty / Armatura / Trawnik w rolce / Kowalstwo artystyczne

Kowalstwo artystyczne

Kowalstwo artystyczne
1 vote, 4.00 avg. rating (80% score)

Kowalstwo artystyczne w XXI w.

Są pewne dziedziny, które – choć nieobecne w życiu publicznym z powodu rzekomej archaiczności – mają się dobrze i ciągle się rozwijają. Jedną z nich jest z pewnością kowalstwo artystyczne, czyli artystyczne wytwórstwo wyrobów z żelaza. W Polsce działa przynajmniej tysiąc warsztatów takich kowali, którzy zrzeszają się w oficjalnym stowarzyszeniu. Do tego uczestniczą w różnych targach i imprezach kowalskich, tworząc w ten sposób wspólnotę i (naprawdę zdrowo) ze sobą konkurując. Dzięki temu polskie kowalstwo artystyczne słynie z oryginalnych rozwiązań w zakresie ozdób do mebli, bram i innych tego typu.

Czy taka forma kowalstwa jest sztuką? Każdy kowal artystyczny odpowie, że tak, i rzeczywiście, patrząc np. na gotyckie, romańskie czy współczesne prace trzeba je uznać właśnie za dzieła sztuki (tyle że wykonane z żelaza). W końcu nie jest to produkcja masowa, ale przeciwnie – indywidualna, wykonywana na specjalne zamówienie, z natchnienia kowali. Innymi słowy: wyroby kowalstwa artystycznego to wyroby z duszą.

źródło: http://odzywki-diety.pl

YOU MIGHT ALSO LIKE

Tagi: szycie firan kędzierzyn, endoskop laryngologiczny sinutronic, Fotodepilacja Żary, Szybkoschnąca Lakierobejca do wnętrz zastosowanie, turnabol, vetrex okna bielsko biała, armatura łazienkowa Apavisa, geodeta głogów cennik, usuwanie graffiti toruń, etykiety inspekcyjne z datą, księgowość wspólnoty Rawa Mazowiecka